Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rezydenci protestują i ograniczają pracę

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Iwona Krzywda

Rezydenci protestują i ograniczają pracę

Iwona Krzywda

Od stycznia z dodatkowych dyżurów zamierza zrezygnować co najmniej 190 medyków z regionalnych szpitali. Pacjentów czekają utrudnienia

Akcja skracania czasu dyżurów lekarskich do 48 godzin w tygodniu to kolejny element trwającego protestu młodych medyków zorganizowanego przez Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W naszym województwie od stycznia największe utrudnienia czekają małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. W tej placówce na wypowiedzenie tzw. klauzuli opt-out zdecydowało się już 91 rezydentów i specjalistów.

To blisko 25 proc. całej kadry lekarskiej. Ich decyzja oznacza, że od początku roku przestaną pełnić dodatkowe dyżury. Tymczasem w szpitalu już teraz brakuje rąk do pracy. Jeszcze przed startem protestu, krótszy czas pracy wybrało 26 z 33 specjalistów anestezjologii niezadowolonych z warunków swojego zatrudnienia. W efekcie dyrekcja ma coraz większe trudności ze skompletowaniem obsady na oddziałach intensywnej terapii i blokach operacyjnych.

– Sytuacja zmusza nas do stopniowego ograniczania planowych przyjęć i zabiegów oraz koncentracji na udzielaniu pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia – przyznaje prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Ograniczyć dyżury od stycznia zamierzają także medycy z innych regionalnych lecznic. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika z klauzuli opt-out zrezygnowało 7 z 76 lekarzy specjalistów oraz 34 z 41 rezydentów.

W Szpitalu Uniwersyteckim wypowiedziało ją 21 z 432 młodych medyków w trakcie specjalizacji, w szpitalu powiatowym w Brzesku 4 z 14 rezydentów, a w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu 10 specjalistów ortopedii i traumatologii ruchu, czyli 14 proc. całej kadry lekarskiej. Łącznie we wszystkich małopolskich szpitalach do protestu dołączyło 190 medyków. Lista nie jest jednak zamknięta, bo w części placówek nadal trwają negocjacje z pracownikami.

Czytaj więcej:

 • Na co liczą protestujący mdycy?
 • Czy decyzja o wypowiedzeniu klauzuli opt-out jest łatwa?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

grzeg

Reaguję oburzeniem!

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.