Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Robert Talarczyk: W teatrze nadszedł czas na Ślązaków nowoczesnych WIDEO

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Anna Ładuniuk

Robert Talarczyk: W teatrze nadszedł czas na Ślązaków nowoczesnych WIDEO

Anna Ładuniuk

Dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk mówi nam, co Korfanty ma wspólnego ze współczesną Polską i jej konfliktami, o innym pokazywaniu współczesnego Śląska na scenie oraz planach teatru na najbliższe miesiące.

W Teatrze Śląskim trwają próby do dwóch spektakli biograficznych. Ich bohaterowie to Wojciech Korfanty i Joseph Conrad.
Nawet do trzech spektakli, ale po kolei. Scenariusz do „Korfantego” napisał Przemysław Wojcieszek, artysta mocno kontrowersyjny, który zasłynął przed laty spektaklem „Made in Poland”, a dwa lata temu „Hymnem narodowym”, bardzo ostrym, politycznym, stojącym w opozycji do władzy. Nasz spektakl o Korfantym, który pojawi się na scenie w Galerii Katowickiej, naszej czwartej scenie, jeszcze w październiku (27 października), będzie też mocno polityczny. Będzie opowiadać o dzisiejszej Polsce, dzisiejszym Śląsku, postrzeganiu Śląska przez starsze pokolenie, przez młodych. A to wszystko pokażemy przez osobę Korfantego, który jest tu postacią właściwie epizodyczną. Chodzi o to, żeby współczesną Polskę pokazać z tamtej, Korfantowskiej pozycji, poprzez jego myśl filozoficzną. Ten spektakl będzie mówić o naszych współczesnych podziałach, nawet w rodzinach, dzielących czasami stół na pół. I o tym, że Polska zawsze była, jest i będzie skomplikowanym tworem, i że Polska sobie nigdy ze Śląskiem rady nie dała i pewnie nadal rady nie daje, co widać po różnych akcjach, związanych choćby z uznaniem gwary za język narodowy. A teraz dodatkowo widzimy, co się dzieje w Hiszpanii, w Katalonii, więc myślę i mam nadzieję, że to będzie spektakl, o którym będzie się dużo rozmawiało, nie tylko na Śląsku.

A czy powierzenie przygotowania tak bardzo śląskiego tematu nie-Ślązakowi to nie zbyt odważny pomysł?
Kiedyś w Teatrze Śląskim dokonaliśmy już takiego wyboru. To było z Jackiem Głombem, kiedy zaproponowałem mu, żeby zrobił adaptację „Czarnego ogrodu”, kultowego reportażu związanego z historią Giszowca. Było ciekawie. Natomiast tu, w wypadku „Korfantego”, było nieco inaczej. Spojrzenie Wojcieszka na dzisiejszą rzeczywistość jest ostre i dosyć jednoznaczne. Myślę, że on o Śląsku nie wiedział wiele, tak jak większość ludzi mieszkających w tym kraju. I to mnie właśnie interesowało: jak on może go postrzegać. No bo my Śląsk znamy, wiemy, kim był Korfanty, jaka była sytuacja związana z nim i z Piłsudskim, wiemy o jego stosunku do sanacji. A Wojcieszek nie. Więc kiedy to odkrywał, dowiadywał się o relacjach pomiędzy Śląskiem a Polską, najpierw sanacyjną, a potem powojenną, to mu się oczy szeroko otwierały...

I na dodatek to ma być sztuka muzyczna...
Tak, będzie dużo piosenek. Na początku miała być wersja hip-hopowa, miało być dużo rapowanych numerów, ale Wojcieszek po konsultacji z Miuoshem (śląski artysta raper, z którym Teatr Śląski współpracował już m.in. przy spektaklu o kopalni Wujek - red.) doszedł do wniosku, że to nie najlepszy pomysł i napisał inne piosenki o Śląsku, takie trochę chropowate. I jeszcze jedno. Spektakl będzie grany na naszej scenie w Galerii Katowickiej. To nawet zapisano w scenariuszu. Mówimy w nim o tym, że jesteśmy w centrum handlowym, odnosimy się do tej rzeczywistości. Mamy formę, która jest bliska życia, bliska ulicy, tego, co się dzieje w galerii. Tuż obok są ludzie wychodzący z niej i wchodzący. Myślę, że to będzie ciekawy eksperyment. Dla widzów i dla teatru.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Ładuniuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.