Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Patryk Drabek

Samobójstwo Marcina K. Funkcjonariusze Służby Więziennej z zarzutami, trwa śledztwo dotyczące śmierci byłego naczelnika skarbówki

W lutym ubiegłego roku funkcjonariusze ABW zatrzymali między innymi Marcina K. Fot. Janusz Wójtowicz W lutym ubiegłego roku funkcjonariusze ABW zatrzymali między innymi Marcina K.
Patryk Drabek

Według prokuratury trzech funkcjonariuszy nie dopełniło obowiązków, gdy Marcin K. powiesił się w celi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. W czwartek, 15 lutego, funkcjonariusze Służby Więziennej usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych. Prokurator referent ocenił, że 10 sierpnia 2017 roku funkcjonariusze pełniący służbę w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce w niewłaściwy sposób obserwowali celę, w której znajdowali się osadzeni mężczyźni. Przebywał tam m.in. Marcin K., były naczelnik I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Mężczyzna był głównym podejrzanym w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Został zatrzymany w lutym 2017 roku przez ABW. Do sierpnia przedstawiono mu zarzuty popełnienia 30 przestępstw, za które groziło mu nawet 10 lat pozbawienia wolności. K. miał przyjąć łapówki w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. 10 sierpnia Marcin K. popełnił samobójstwo.

Marcin K. powiesił się na pasku od spodni. Nikt mu nie przeszkodził, choć funkcjonariusze SW, którzy byli na służbie, mieli obowiązek stałego monitorowa-nia pomieszczenia, w którym znajdował się Marcin K. Zdarzenie zostało zresztą zarejestrowane przez kamerę monitoringu. - Zapis wskazuje, że podejrzani mieli wystarczającą ilość czasu na zorientowanie się co do zamiarów osadzonego oraz na podjęcie odpowiedniej reakcji - podkreśla prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Trzech funkcjonariuszy Służby Więziennej usłyszało prokuratorskie zarzuty niedopełnienia obowiązków. Ma to związek ze śmiercią byłego naczelnika I Śląskiego Urzędu Skarbowego. Grozi im do 3 lat więzienia. Podejrzani nie przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Sprawę samobójstwa Marcina K. wyjaśniał też specjalny zespół powołany przez dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Warszawie pod nadzorem Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

- Specjaliści sprawdzali, czy w tej sytuacji zrobiono wszystko to, co było możliwe, aby uchronić tego mężczyznę przed samobójstwem i czy wszystkie działania były zgodne z opracowanymi procedurami - mówiła nam major Elżbieta Krakowska, rzeczniczka prasowa dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Patryk Drabek

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.