SOE w Grecji. Operacja Harling, czyli wysadzenie wiaduktu nad Gorgopotamos; porwanie generala Kreipe na Krecie;"rzeź Lassena" na Santorini

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia commons/Domena publiczna
Wojciech Rodak

SOE w Grecji. Operacja Harling, czyli wysadzenie wiaduktu nad Gorgopotamos; porwanie generala Kreipe na Krecie;"rzeź Lassena" na Santorini

Wojciech Rodak

Sabotaże, szybkie rajdy komandosów, a nawet spektakularne porwanie generała. W czasie II wojny światowej Brytyjskie siły specjalne szczególnie aktywnie działały na terenie Grecji. Oto ich nasłynniejsze akcje.

Był 25 listopada 1942 r. Nad masywem góry Oiti w środkowej Grecji powoli zapadał zmierzch. W szarówce, pośród sosen i jodeł porastających jej wschodnie podnóże, można było dostrzec roje ruchliwych ciemnych sylwetek. To licho odziani i obuci, często jedynie w onuce i łapcie z koźlej skóry, greccy partyzanci próbowali się rozgrzać. Chodzili, podskakiwali, machali rękami i chuchali w dłonie. Robili wszystko, by odzyskać czucie w zmarzniętych kończynach, mocno sforsowanych po kilkugodzinnym marszu po górach w rzęsistym deszczu i na zimnym wietrze. Było ich niemal 140. Większość, ok. 86, należała do organizacji EDES (pol. Narodowo-Demokratyczna Liga Grecji). Resztę stanowili bojownicy z radykalnie lewicowej grupy ELAS (pol. Greckie Ludowe Wojsko Wyzwoleńcze). Pierwszą formacją dowodził 51-letni major Napoleon Zervas - niski, tęgi i brodaty weteran greckiej armii. Druga znajdowała się pod komendą 37-letniego Antanosisa Klarasa alias Aris Weluchiotis - drobnego brodacza z długim stażem w ruchu komunistycznym, słynącego z sadyzmu. Obaj panowie i ich partie z pewnością rzuciłyby się sobie do gardeł, gdyby nie obecność tuzina oficerów z brytyjskiej misji wojskowej Special Operations Executive (SOE). To właśnie jej dowódca, pułkownik Edmund „Eddie” Myers, w toku zręcznie prowadzonych negocjacji przekonał obu greckich antagonistów do tymczasowego połączenia sił. Musiał to zrobić, bo operacja „Harling”, za której powodzenie odpowiadał, wymagała zaangażowania dość znacznej liczby żołnierzy.

Jej sukces był z punktu widzenia brytyjskich strategów niezwykle istotny. Chodziło o przerwanie jedynej linii kolejowej prowadzącej z północnej Grecji do portu w Pireusie, którą płynęło zaopatrzenie dla Afrika Korps gen. Erwina Rommla. Po drugiej bitwie pod El Alamein, zwycięskiej dla Anglików, walki w Afryce Północnej wkraczały w decydującą fazę. Liczono, że nawet krótkotrwałe zakłócenie rytmu dostaw może wydatnie obniżyć zdolność bojową Wehrmachtu.

By wykonać tę misję, w październiku 1942 r. zrzucono nad środkową Grecję ekipę spadochroniarzy-sabotażystów pod dowództwem płk. Myersa. Ten po przeprowadzeniu rekonesansu uznał, że optymalnym punktem do długotrwałego uszkodzenia kluczowej linii kolejowej, będzie wysadzenie olbrzymiego wiaduktu biegnącego kilkadziesiąt metrów nad górską rzeką Gorgopotamos. Można go było łatwo niespodziewanie zaatakować, broniła go raptem setka włoskich żołnierzy, a górski teren utrudniał ewentualny pościg. Do pomocy w tym przedsię-wzięciu Myersowi udało się zwerbować oba największe greckie ugrupowania partyzanckie. Ceną za ich przychylność było m.in. mianowanie Napoleona Zervasa nominalnym dowódcą akcji.

Partyzanci i Brytyjczycy wyruszyli z lasów pod Oiti w kierunku wiaduktu zaraz po zapadnięciu zmroku. Gdy doszli do źródeł potoku, odłączyły się od nich dwa 12-osobowe oddziały ubezpieczenia. Zajęły one stanowiska w odległości ok. 900 m od posterunków strzegących północnego i południowego krańca wiaduktu. Przecięto linie telefoniczne. Gdyby zauważono zbliżający się pociąg, żołnierze ci mieli wysadzić tory.

Dalej odłączyły się dwie liczące po ok. 40 ludzi grupy uderzeniowe, które miały zdobyć strażnice przy krańcach wiaduktu. Partyzanci wspinali się w górę po skałach w ciszy, niczym koty.

Reszta ekipy - dowódcy, odwody i zespół minerów dowodzonych przez Nowozelandczyka Toma Barensa - ukryła się w dolinie rzeki w bezpiecznej odległości od podnóża mostu.

Punktualnie o godz. 23:00 wszyscy byli na pozycjach wyjściowych. W piętnaście minut później na obu krańcach wiaduktu rozpętało się piekło

Dalej dowiesz się:

- jak przebiegła bitwa o Gorgopotamos

- jak Anglikom udało się porwać generała Kreipe z Krety

- jak komandosi Lassena zmasakrowali Niemców na Santorini

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Wojciech Rodak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Przemysław B

Świetnie opisana mało znana historia II wś.

plus.polskatimes.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

27,50 55,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.