Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Straż pożarna musiała się zająć Aleksandrem Kwaśniewskim [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Błażej Dąbkowski

Straż pożarna musiała się zająć Aleksandrem Kwaśniewskim [ROZMOWA]

Błażej Dąbkowski

- Przewodniczący, któremu nie spodobały się wyniki głosowania próbował połknąć pieczątkę, by nie podbić protokołu. Widocznie doszedł do wniosku, że bez pieczątki, wyniki nie wypłyną z komisji. Byliśmy zmuszeni wezwać jego matkę, by przemówiła mu do rozumu - opowiada Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, który pracował przy setce wyborów.

Choć w większości gmin w Wielkopolsce znane są już wyniki wyborów samorządowych, w kilku odbędzie się druga tura. Póki temperatura związana z wyborami nie opadnie, postanowiliśmy zapytać osobę, która brała udział w około stu wyborach, co może się podczas nich wydarzyć.

Niewielu poznaniaków wie, że Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta obsługuje każde wybory w stolicy Wielkopolski. Pan od początku lat dwutysięcznych pracował przy około setce.
Tak to prawda. Z organizacją wyborów związany jestem od czasu studiów. Pracę w urzędzie, rozpocząłem krótko przed głosowaniem do rad osiedli w 2000 r. Od tego czasu uzbierało się już około 100 przygotowanych elekcji: osiedlowych i ogólnopolskich.

Straż pożarna musiała się zająć Aleksandrem Kwaśniewskim [ROZMOWA]
Paweł F. Matysiak Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta

Wszystkie organizował pan od początku do końca?
Wybory osiedlowe tak. Od wyznaczenia granic okręgów i obwodów na mapie oraz w terenie, po ostateczne ustalenie wyników. W przypadku wyborów ogólnopolskich rola Wydziału stopniowo malała. W tej chwili sprowadza się do obsługi komisji wyborczych.

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w Poznaniu straż miejska musiała budzić członków jednej z komisji, bo dopuścili się błędu w protokole, który należało natychmiast poprawić. Ile podobnych sytuacji miało miejsce w przeszłości?
Wiele. Niektóre wspomnienia są dla mnie traumatyczne (śmiech). Doskonale pamiętam sytuację sprzed kilkunastu lat, gdy odebrałem telefon i dowiedziałem się , że w jednej z komisji... palą się karty do głosowania.

Ktoś je świadomie podpalił?
Na początku nie miałem pojęcia. Wezwałem straż pożarną i popędziłem na miejsce. Okazało się, że zastępca przewodniczącego komisji wyszedł „na ćmika”, ale zamiast na zewnątrz udał się do pomieszczenia, gdzie przechowywano karty do głosowania i tam wyrzucił niedopałek. Sytuację udało się opanować, ale sprawca doznał szoku i przepadł. A co gorsza zabrał ze sobą pieczątkę. Popędziłem po rezerwowe karty do głosowania a członkowie komisji rzucili się szukać zguby. Gdy wróciłem zastępca przewodniczącego i pieczątka byli na miejscu, a komisja wydawała dosłownie ostatnie karty do głosowania. Zdążyłem w ostatnim momencie.

W dalszej części rozmowy dowiesz się, z jakimi jeszcze problemami borykali się członkowie komisji wyborczych.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.