Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Dejmek

To nie spadek kondycji fizycznej - to może być choroba

Ból łydki zmusza do krótkiego odpoczynku. Chory zatrzymuje się zwykle przy wystawie sklepowej, udając, że ją ogląda Fot. 123rf Ból łydki zmusza do krótkiego odpoczynku. Chory zatrzymuje się zwykle przy wystawie sklepowej, udając, że ją ogląda
Dorota Dejmek

Miażdżyca kończyn dolnych. Pierwszym objawem jest chromanie przestankowe. Początkowo zdarza się to sporadycznie. Jednak z biegiem czasu pokonywane dystanse się skracają. Osoba cierpiąca na taką dolegliwość powinna wiedzieć, że jest to sygnał, aby udać się do lekarza

Jeśli ktoś po przejściu 100, 200 metrów musi się zatrzymać na kilka minut, ponieważ boli go łydka, to znaczy, że ma miażdżycę kończyn dolnych. A ponieważ chory zatrzymuje się zwykle przy wystawie sklepowej, udając, że ją ogląda, dlatego popularnie mówi się o chorobie wystaw sklepowych, natomiast fachowo - o chromaniu przestankowym. Często jednak chorzy bagatelizują ten wczesny objaw, zamiast natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego. Szczególnie łatwo bagatelizują go seniorzy, wierząc, że to przypadłość właściwa dla podeszłego wieku, a więc niewarta specjalnej konsultacji lekarskiej. Tymczasem to właśnie ból kończyn nierzadko zwiastuje ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub amputacji nogi. W Polsce przeprowadza się ok. 9 tys. amputacji kończyn dolnych rocznie, połowa z nich spowodowana jest przewlekłym niedokrwieniem. To olbrzymia liczba okaleczonych Polaków, wynik plasujący nasz kraj w niechlubnej europejskiej czołówce. Z niemal stuprocentową pewnością można stwierdzić, że za taki stan rzeczy odpowiada miażdżyca - choroba tętnic, która w kolejnych stadiach eliminuje chorego z aktywnego i samodzielnego życia.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, chirurg naczyniowy i angiolog, wraz z upływem lat zmienił się obraz przeciętnego chorego na miażdżycę, co wyraźnie podkreślano podczas I Konferencji Cyfrowy Szpital Przyszłości - Digital Hospital of the Future, która odbyła się w czerwcu w Krakowie. Dziś nie jest to już palący papierosy mężczyzna po pięćdziesiątce - znacznie cofa się dolna granica wieku zapadalności, niemal równie często dotycząc także kobiet. Wśród czynników ryzyka wymienia się również nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia, nadwagę i otyłość, cukrzycę, alkohol i stres.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak można rozpoznać miażdżyczę - także we wczesnym stadium?
 • kogo najczęściej dotyczy ten problem?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.