Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Maria Mazurek

Tysiące Polek chce być jak Joanna Beretta Molla. Święta z sąsiedztwa

O świętej Joannie Fenomen popularności świętej Joanny będzie tematem poniedziałkowej (10 grudnia) konferencji w Krakowie. Organizuje ją Uniwersytet Jana O świętej Joannie

Fenomen popularności świętej Joanny będzie tematem poniedziałkowej (10 grudnia) konferencji w Krakowie. Organizuje ją Uniwersytet Jana Pawła II i Nuncjatura Apostolska w Polsce. O świętej Joannie (w wielu aspektach) opowiadać będzie m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, prof. Pavol Dancak z uniwersytetu w słowackim Presovie, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, ks. Marian Gavenda, rzecznik słowackiego episkopatu. O inspiracji św. Joanną opowiedzą jednak przede wszystkim kobiety - dziennikarki, artystki, naukowcy. Start o godz. 9 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy Bobrzyńskiego 10 w Krakowie.
Maria Mazurek

14 lat temu, tuż po tym, jak Jan Paweł II na uroczystej mszy św. ogłosił Joannę nową świętą, dziennikarka zapytała jej męża: „Czy zdawał pan sobie przez te lata sprawę, że żyje ze świętą?”. Piotr odpowiedział krótko: „Ależ skąd! Przecież Joasia była taka normalna”. I pewnie właśnie w tym zdaniu zawiera się cała tajemnica jej popularności.

Ostatni raz Joanna i Piotr tańczyli ze sobą w 1961 roku, w sztokholmskim hotelu Grand. Po prawdzie: to ona uczyła go tańczyć (tak jak to ona uczyła go pięknie żyć). Joanna, jak zawsze zjawiskowa, świetlista, nienagannie uczesana, pięknie pomalowana. Cała sala, wspominał potem Piotr, ją podziwiała.

Joanna Beretta Molla miała w sobie coś zachwycającego.

Była piękna i - ponoć można mówić tak o świętej - pociągająca. Była mądra. Była żoną, była matką, była lekarką, była aktywistką chrześcijańską i pasjonatką gór. Z równą namiętnością leczyła chore dzieci, urządzała eleganckie przyjęcia dla zagranicznych kontrahentów męża, zdobywała alpejskie szczyty, co przeglądała żurnale o modzie. Miała cięty język i wielkie serce.

Święta Joanna Beretta Molla, ostatnia kobieta kanonizowana przez Jana Pawła II, jest ostatnio w Polsce wyjątkowo „modna”. W Gorcach i Pieninach powstaje poświęcony jej szlak górski, coraz więcej jest dedykowanych jej kapliczek, pomników, mozaik. Stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Joanny Beretty Molli bardzo się rozrasta. Organizuje się spotkania i konferencje poświęcone tej świętej.

W czym tkwi fenomen jej popularności? Co takiego ma w sobie ta XX-wieczna święta, że kobiety, też Polki, chcą być jak ona?

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

  • jakie niedoskonałości miała święta?
  • dlaczego Joanna Beretta Molla została świętą?
  • niezwykła świętość Joanny

 

 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

50,00 100,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.