Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W niedzielę referendum w Bytomiu. Chcą odwołać prezydenta

Czytaj dalej
Paweł Szałankiewicz

W niedzielę referendum w Bytomiu. Chcą odwołać prezydenta

Paweł Szałankiewicz

Odwołają prezydenta Damiana Bartylę? W niedzielę, 3 grudnia, referendum w Bytomiu. Mieszkańcy zdecydują o tym, czy Damian Bartyla nadal będzie prezydentem ich miasta.

Bytom jest jednym z nielicznych miast, gdzie po raz drugi dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta. Poprzednie odbyło się w 2012 roku. Wtedy ze stanowiska odwołano Piotra Koja oraz całą Radę Miejską. W niedzielę, 3 grudnia mieszkańcy będą mogli się tym razem wypowiedzieć na temat tego, czy Damian Bartyla, który był jednym z inicjatorów odwołania Koja, nadal powinien rządzić miastem.

Jeśli w niedzielę Bartyla zostanie odwołany, Bytomiem będzie zarządzać komisarz powołany przez premiera.

Przypomnijmy, że inicjatorem referendum w sprawie odwołania prezydenta Bytomia jest rada miejska, która na początku września podjęła uchwałę w tej sprawie. Bezpośrednią przyczyną tejże chwały było nieudzielenie absolutorium Bartyli z wykonania budżetu za 2016 rok. Budżet negatywnie zaopiniowała również Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Opozycja jednak podaje też inne przyczyny swojej decyzji. Jak wskazuje, prezydent nie radzi sobie z problemem śmieci, a do tego doszły afery, m.in. z podejrzanym sponsoringiem klubów sportowych przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, problemy z finansami miejskimi, wypłatami dla nauczycieli i urzędników czy brak poważnych inwestycji, jak również inwestorów.

W dalszej części:

 • Co o referendum mówi prezydent
 • Co o tym sądzą mieszkańcy
 • Ile będzie kosztować miasto organizacja referendum 

 

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Szałankiewicz

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.