Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W szpitalach kasują łóżka. I mówią, że tak będzie lepiej dla pacjentów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Wojciech Barczynski / Polskapresse
Dorota Stec-Fus

W szpitalach kasują łóżka. I mówią, że tak będzie lepiej dla pacjentów

Dorota Stec-Fus

Zdrowie. Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek okazały się mrzonką. Dlatego dyrektorzy lecznic redukują liczbę łóżek. A eksperci mówią: nareszcie, bo od dawna mamy ich zbyt dużo. Tak zaoszczędzone pieniądze wydane zostaną na leczenie.

0,6 pielęgniarki ma przypadać na jedno łóżko w oddziałach zachowawczych, np. na neurologii. Natomiast na zabiegowych, gdzie leżą chorzy po operacjach, ma pracować 0,7 pielęgniarki „na łóżko”. Te obowiązujące od 1 stycznia zasady mają przeciwdziałać patologiom - dotąd zdarzało się, że jedna osoba zajmowała się nawet dwudziestoma pacjentami. - Na rynku pracy nie ma wystarczającej liczby pielęgniarek. Nie otrzymamy też dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia dla nowo przyjmowanych. Nie mamy więc wyjścia i musimy zmniejszać liczbę łóżek. Dziś dla wielu placówek to warunek przetrwania - podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, wiceprezes Stowarzyszenia Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego. Wiadomo już, że z oddziału chirurgicznego kierowanego przez nią szpitala w Oświęcimiu zostanie przeniesionych do magazynu pięć łóżek. Ale to dopiero początek, bo 15 pielęgniarek, potrzebnych jeszcze do spełnienia norm wynikających z nowych przepisów, nie ma skąd wziąć.

- A będzie jeszcze gorzej, bo 20 pań odchodzi w tym roku na emeryturę - ubolewa Bigos-Jaworowska. Ma jednak nadzieję, że przynajmniej kilku tegorocznych absolwentów studiów pielęgniarskich podejmie od września pracę w jej szpitalu.

Czytaj więcej:

 • Zarówno eksperci, jak i resort zdrowia zacierają ręce.
 • Nasuwa się pytanie: czy wszystkie miejsca będą kasowane z namysłem, zapewniającym pacjentom bezpieczeństwo? 
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Stec-Fus

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

W ogóle to może by wrócono do dawnego modelu kształcenia pielęgniarek - w liceach medycznych (przedłużonych - były 5-letnie, a ja bym proponował 6-letnie), gdyż te "piguły" z tytułem magistra nie potrafią np. pobrać krwi z żyły do analiz (sam miałem przykre doświadczenie w pewnej przychodni, gdzie pobierała mi do analiz krew pielęgniarka, będąca mgr piel. - ta baba w ogóle nie umiała tego zrobić i nieźle mi pokaleczyła żyły). Te po liceach medycznych lepiej to robiły.

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.