Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Władisław Inoziemcew: Donald Tusk przesadza. Polska to nie Węgry, rząd PiS jest antyrosyjski

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Agaton Koziński

Władisław Inoziemcew: Donald Tusk przesadza. Polska to nie Węgry, rząd PiS jest antyrosyjski

Agaton Koziński

Polska to nie Węgry, które robią biznesy z Rosją. Obecny polski rząd jest antyrosyjski. Chociaż na pewno na Kremlu podoba się jego eurosceptyczny kurs - mówi dr Władisław Inoziemcew, rosyjski politolog.

Agencja TASS podała, że liczba osób mówiących po rosyjsku skurczyła się o 50 mln w ostatnich 25 latach.
Bo w dawnych republikach radzieckich rosyjski jest coraz mniej przydatny, a przez to popularny.

Na Ukrainie właśnie wycofano go ze szkół.
W Armenii do obcokrajowców mówi się najpierw po angielsku - rosyjski jest dopiero językiem drugiego wyboru.

Spotkałem się z tym samym w Rydze.
Tyle, że Łotwa jest w Unii Europejskiej - a Armenia to najbardziej lojalny partner Rosji w Unii Euroazjatyckiej.

Inny lojalny współpracownik Moskwy Nursułan Nazarbajew zalecił zmianę alfabetu w Kazachstanie - z cyrylicy na łaciński.
Wielu Rosjan, którzy żyli w dawnych republikach radzieckich, teraz wraca do Rosji. Inni z kolei migrują na Zachód. To właśnie sprawia, że znaczenie tego języka w dawnych krajach satelickich spada.

Nic dziwnego, język coraz mniej praktyczny.
Bo rosyjska gospodarka i jej wpływy ciągle maleją. Staje się coraz bardziej zależna od sprzedaży ropy i gazu. W latach 80. stanowiły one 33 proc. całego sowieckiego eksportu. Teraz to ponad 60 proc. eksportu.

Od trzech lat dużo mówi się o nowej zimnej wojnie między Rosją i Zachodem. To określenie jest ciągle aktualne?
Tak. Poprzednią zimną wojnę Rosja przegrała - najpierw gospodarczo, później ideologicznie. Teraz historia w pewien sposób się powtarza.

Związku Radzieckiego już nie ma.
Ale schematy zostają. Oficjalnie zachodni politycy powtarzają, że żadnej nowej zimnej wojny nie chcą. Jeśli jednak Kreml będzie do niej dążył, Zachód na to pozwoli i będzie ją w to wciągać.

Co w ten sposób zyska?
Rosja jest dziś dużo bardziej zależna od zachodnich kapitału i technologii niż w latach sowieckich. Z tego powodu w nowej konfrontacji może bardziej ucierpieć. Zresztą Kreml ma tego świadomość - i wcale starcia z Zachodem nie chce.

Serdeczne uściski Władimira Putina z Baszarem al-Assadem były formą grania na nosie Zachodowi.
Putin ma pełną świadomość tego, co może osiągnąć, a co jest poza jego zasięgiem. Dokonał interwencji na Ukrainie, wsparł Assada w Syrii, ale granica NATO jest dla niego czerwoną linią, której nie przekroczy.

Z perspektywy Polski sam fakt, że zaatakował Ukrainę jest bardzo groźny.
On dawne republiki radzieckie traktuje jako swoją strefę wpływów. Ale ta strefa nie kończy się na Łabie jak kiedyś. Ukraina jest dziś pomiędzy Zachodem i Rosją - i o nią teraz trwa rywalizacja.

W której Putin uzyskał przewagę - i stąd nasza rozmowa o zimnej wojnie.
Owszem, on oderwał od Ukrainy Krym, zaczął konflikt w Donbasie, a Zachód nie był w stanie odpowiedzieć na to w sposób militarny.

Jego szczyt możliwości to porozumienia mińskie - w dodatku nie zrealizowane.
Ale proszę zwrócić uwagę, że Putin nie poszedł dalej, konflikt nie wyszedł poza wschód Ukrainy. Teraz sytuacja się trochę unormowała, mamy pewnego rodzaju równowagę.

Jak długo ona może się utrzymać? Czy problemy Angeli Merkel mogą nią zachwiać?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.