Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wybory w Bawarii wystraszyły Niemcy i Unię Europejską

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Andrzej Dworak

Wybory w Bawarii wystraszyły Niemcy i Unię Europejską

Andrzej Dworak

Zaskakujący wynik wyborów w Bawarii osłabił kanclerz Angelę Merkel. Nie brakuje głosów, że to jej koniec, a to co się dzieje w Niemczech przełoży się na majowe wybory do europarlamentu, gdzie mają przewagę uzyskać populiści. To jednak nie jest pewne.

Sondaże zapowiadały klęskę i ta nadeszła, chociaż w rozmiarze mniejszym niż oczekiwano - podczas niedawnych wyborów do bawarskiego Landtagu rządząca do tej pory niepodzielnie chadecka CSU straciła absolutną większość i będzie musiała wejść w koalicję. Wyniki i przebieg tych wyborów osłabiają jeszcze bardziej pozycję kanclerz Merkel, stawiają pod znakiem zapytania trwałość koalicji rządowej w Berlinie oraz wzmacniają eurosceptyków naszego kontynentu.

Gdzie się dwóch bije, tam trzeci korzysta. Cieniem na wyborczych wynikach w Bawarii kładzie się kryzys migracyjny. Bawarscy politycy próbowali opanować problemy związane z napływem migrantów sami, bez oglądania się na rząd w Berlinie, a nawet przeciwko niemu, i zyskać w ten sposób przychylność wyborców, co doprowadziło do gorszących kłótni między siostrzanymi partiami chadeckimi CDU i CSU oraz między CSU, a koalicyjną partią socjaldemokratów SPD. To spowodowało, że kosztem kłócących się koalicjantów zyskiwała antyimigrancka AfD. Dlatego przed wyborami w Bawarii politycy CSU przejęli częściowo retorykę AfD i ruszyli do wyborów, szermując ich argumentami. Spotkała ich niespodzianka, stracili głosy na rzecz lewicy.

Chadecy z CSU uczą się demokracji i pokory
Większość w regionalnym parlamencie w Monachium, stolicy Bawarii, wynosi 103 miejsca. Ponieważ CSU uzyskała 37,2 proc. głosów (ok. 10 proc. mniej niż w poprzednich wyborach) i ma 85 miejsc, musi sobie dobrać koalicjanta. Na drugim miejscu są Zieloni (17,5 proc. - prawie 9 proc. więcej niż w 2013), którzy mają 35 posłów. Z nimi CSU utworzyłaby bardzo silną koalicję, ale różnice programowe - m.in. w podejściu do migrantów - raczej wykluczą takie rozwiązanie. Najbardziej prawdopodobnym koalicjantem jest Freie Wähler (Wolni Wyborcy), czyli - jak o sobie mówią - zaangażowani w sprawy regionu obywatele, które zdobyło 11,6 proc. głosów i 27 miejsc w parlamencie. Możliwa jest także koalicja z SPD, ale kto chciałby współrządzić z partią, która zanotowała największe straty - socjaldemokraci uzyskali 9,7 proc. i 22 miejsca w Landtagu, co oznacza spadek w stosunku do poprzednich wyborów o prawie 11 proc.! Jeden koalicjant został przez CSU wykluczony na początku - chadecy nie wyobrażają sobie współpracy z AfD. Ta teoretycznie też jest możliwa, bo partia o neonazistowskich i rasistowskich tendencjach pierwszy raz zasiądzie w ławach bawarskiego parlamentu z 10,2 proc. głosów, które dały jej 22 miejsca. Do Landtagu wrócili liberałowie z FDP, ale oni sami to za mało na koalicję - ich 5,1 proc. daje 11 miejsc. Naturalnie możliwe są koalicje wielopartyjne.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.