Z Białorusi do Rzeszowa po wolność, wiedzę i przyszłość

Czytaj dalej
Andrzej Plęs

Z Białorusi do Rzeszowa po wolność, wiedzę i przyszłość

Andrzej Plęs

Karolina studiowała w białoruskiej uczelni, z powodów politycznych relegowano ją z uczelni. Zdecydowała się na studia w Polsce. Stefana, za udział w protestach, władze Białorusi objęły sankcjami karnymi. Także dlatego wybrał studia w Polsce.

To wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powierzono prowadzenie półrocznego kursu języka polskiego młodych Białorusinów, którzy w ojczystym kraju nie mogą podjąć edukacji z przyczyn politycznych, a chcą studiować w Polsce.

Pomysłodawcą i głównym źródłem finansowania kursu jest największy tego typu w Europie pomocowy Program Stypendialny im. K. Kalinowskiego, który umożliwia im podjęcie studiów w Polsce.

- Projekt został nam powierzony przez Uniwersytet Warszawski i jest to wynik starań Centrum Kultury i Języka Polskiego działającego przy Centrum Języków Obcych WSIiZ - informuje Iwona Myśliwiec, wykładowca akademicki i filolog z Centrum Języków Obcych WSIiZ. - Powierzono nam dwie grupy słuchaczy, łącznie 30 osób. To młodzi ludzie, którym - ze względu na represje w ojczystym kraju - rząd polski postanowił udzielić pomocy. Części z nich udało się dostać do Polski, ale w grupach są też osoby, które z różnych względów musiały pozostać na Białorusi

Intensywny kurs j. polskiego zakłada, że zajęcia odbywają się codziennie. Wprawdzie część wykładów, z przyczyn pandemicznych, prowadzona jest on-line. Dla nielicznych w tej grupie, to konieczność, bo z różnych względów nie mogli dostać się do Polski.

- W swoim kraju studiowałam komunikację społeczną, kiedy usunięto mnie z uczelni z powodów politycznych zdecydowałam, że będę studiować w Polsce – opowiada Karolina. - By zdobyć taką wiedzę, żeby móc ją potem wykorzystać na Białorusi w nadchodzących zmianach.

Dodaje, że poza językiem polskim poznała też kulturę polską i zdziwiła się, jak bliska jest białoruskiej. I przekonana jest, że w przyszłości Polska i Białoruś będą szły tą samą drogą.

Stefan już bardzo dobrze mówi po polsku, choć z melodyjnym, kresowym zaśpiewem. A mówi, że najtrudniejsze w polskim są liczebniki, bo… trochę nielogiczne. Trafił do Polski z podobnych, jak Karolina, powodów.

- Brałem udział w protestach, skutkiem czego założono mi sprawę kryminalną, musiałem przeprowadzić się do Polski – wyjaśnia powody obecności w Rzeszowie. – Polskę oceniam, jak Białoruś za 20 lat.

Kurs rozpoczął w Krakowie, kontynuuje w Rzeszowie i bardzo sobie tę zmianę chwali.

Organizatorzy i wykładowcy bardzo dobrze pamiętają, z jakich powodów ci młodzi ludzie zmuszeni byli lub zechcieli opuścić Białoruś. I to był jeden z powodów, dla których WSIiZ zorganizował dla nich wykład i zajęcia o wolności i praworządności. W jaki sposób respektować prawa człowieka? Jak ważna jest rola pokojowej transformacji? Co warto wiedzieć o Unii Europejskiej? Tu znaleźli odpowiedzi na pytania, które w tej chwilki na Białorusi mało kto odważy się postawić publicznie.

- Dzisiejsza Białoruś to państwo de facto autorytarne, rządzone przez satrapę i jego akolitów – ocenia prowadzący zajęcia Dominik Łazarz z organizacji EUROPE DIRECT Rzeszów - W tym państwie demokratyczna opozycja oraz większość społeczeństwa nie ma praktycznie prawa sprzeciwu wobec władzy. Zajęcia z młodymi białoruskimi aktywistami były ciekawym doświadczeniem. Rozmawialiśmy o prawach człowieka, o działaniach UE na rzecz Białorusi oraz o tym jak wspierać dążenia Białorusinów do przywrócenia demokracji, wolności, a w długiej perspektywie nawet do przystąpienia do UE.

Niewykluczone, że niektórzy z 30 kursantów zechcą podjąć studia w Rzeszowie. I nie byliby jedynymi w mieście studentami – Białorusinami, bo tylko we WSIiZ nauki pobiera 23 ich rodaków: 8 mężczyzn i 15 kobiet. Pierwsi białoruscy studenci pojawili się tu w 1997 r.

- Najchętniej wybierają kierunki Zarządzanie, Grafika i produkcja multimedialna oraz Informatyka – wylicza Ksenia Burghardt z Biura Prasowego uczelni. - Ale także Kosmetologię, Logistykę czy Dziennikarstwo i komunikację społeczną. Czterech studentów wybrało edukację w języku angielskim, pozostali uczęszczają na ścieżki polskojęzyczne.

Edukację finansują z własnych źródeł, ale uczelnia oferuje im system programów stypendialnych, np. stypendium Rektora lub z bezpłatne studia dla najlepszych studentów.

- Nowością w mijającym roku akademickim był uruchomiony przez WSIiZ program stypendialny „School of Leaders for Democracy” – dodaje Ksenia Burghardt. - W ramach tego programu najlepsi studenci z Białorusi mogli studiować bezpłatnie, bądź z 50 - procentową ulgą w czesnym, a dodatkowo oprócz takiego wsparcia finansowego uczelnia zaoferowała im dodatkowy program edukacyjny. Były to zajęcia i warsztaty z zakresu budowania społeczeństwa demokratycznego, funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz wolności i praw człowieka. Programem objętych zostało 13 studentów.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.