Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zakaz handlu w niedziele w Polsce. A jak to wygląda w innych krajach Europy? Sprawdź

Czytaj dalej
Aneta Kaczmarek

Zakaz handlu w niedziele w Polsce. A jak to wygląda w innych krajach Europy? Sprawdź

Aneta Kaczmarek

Zakaz handlu w niedziele. 24 listopada posłowie przyjęli projekt uchwały ograniczający handel w niedzielę. Według ustawy po poprawkach sklepy będą otwarte w niedziele tylko dwa razy w miesiącu. Wprowadzenie zakazu wzbudza wielkie emocje. Oto jak inne kraje rozwiązały kwestię niedzielnego handlu. Najbardziej restrykcyjne są Niemcy i Austria. W pozostałych państwach obowiązują ograniczenia.

Po poprawkach i głosowaniu w Senacie, zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał od 1 marca 2018 r. i obejmie dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku, zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 zacznie obowiązywać we wszystkie niedziele. Rzecz jasna, rozwiązanie to ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Oto trzy argumenty „za” i trzy argumenty przeciw zakazowi handlu.

LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH I WOLNYCH W 2018

Zakaz handlu w niedziele. Argument „za” nr 1
Zdaniem Solidarności, która jest kołem napędowym tego pomysłu, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele przyniesie ulgę pracownikom sklepów, których znaczna część to kobiety. Jak podnoszą zwolennicy, praca w niedzielę jest sprzeczna z doktryną Kościoła katolickiego, na którą powołują się w projekcie ustawy. Zakaz ma przynieść pozytywne skutki społeczne. Niedziela to czas przeznaczony dla rodziny i na odpoczynek. Wolne niedziele mają umożliwić pracownikom sklepów korzystanie z oferty kulturalnej i rozrywkowej. Koncerty, imprezy plenerowe, wystawy i inne eventy, odbywają się bowiem głównie w weekendy.

Zakaz handlu w niedziele. Argument „za” nr 2
Zakaz handlu w niedziele ma też wyrównać szanse między małymi sklepami i dużymi sieciami handlowymi. Dlatego tylko właściciele niewielkich sklepów osobiście będą mogli prowadzić handel w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele. Argument „za” nr 3
Zdaniem Solidarności, zakaz handlu w niedziele zwiększy zatrudnienie. W uzasadnieniu ustawy znalazł się argument, że ze względu na możliwość handlu w niedziele przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, przewiduje się stworzenie dodatkowych miejsc pracy w formie samozatrudnienia.

Związkowcy podkreślają, że ograniczeniem handlu w niedziele z powodzeniem i przy społecznej akceptacji funkcjonuje w innych państwach. Ale też często idą one w kierunku liberalizacji przepisów, czego najlepszym przykładem jest nasz sojusznik. W 2015 Viktor Orban wprowadził na Węgrzech zakaz handlu w niedziele dla wszystkich większych sklepów. Sprzedaż mogły prowadzić jedynie małe sklepy i stacje benzynowe. Po roku obowiązywania nowych przepisów, zostały one zniesione. Węgrom to rozwiązanie się nie spodobało.

Zakaz handlu w niedziele. Argument „przeciw” nr 1
Zdaniem przeciwników wprowadzenia zakazu, znacznie spadną obroty sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych, co będzie skutkowało redukcją zatrudnienia. W efekcie straci na tym również Skarb Państwa - przychody z podatków zmaleją, a większość z nich i tak przypadanie na niezapłacony podatek VAT. W opinii przeciwników, zakaz handlu w niedziele, ograniczenia mogą uderzyć także w firmy logistyczne.

Zakaz handlu w niedziele. Argument „przeciw” nr 2
Kolejny argument przeciwników to fakt, że istnieje cała gama zawodów, w których praca zmianowa, również w niedziele i święta, jest praktykowanym na co dzień standardem. Dotyczy to np. lekarzy, pielęgniarek, strażaków, policjantów itp. Zawody te są dodatkowo stresogenne.

Zakaz handlu w niedziele. Argument „przeciw” nr 3
Z wyliczeń Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że przez zakaz handlu w niedziele pracę straci nawet 36,4 tys. osób, w tym 20,1 tys. w samym handlu. Pozostałe osoby mogą stracić pracę w usługach zależnych od tej dziedziny rynkowej. Mowa o takich usługach jak m.in. sprzątanie, ochrona, gastronomia i inne usługi w centrach handlowych.

W dalszej części artykułu sprawdzisz, jak zorganizowany jest handel w weekendy w innych krajach Europy

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aneta Kaczmarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.