Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zamiast karpia na święta wolą tropiki. Starsi idą na wigilię dla samotnych

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Zamiast karpia na święta wolą tropiki. Starsi idą na wigilię dla samotnych

Agata Pustułka

Coraz więcej młodych Polaków woli spędzać święta poza domem. I to niekoniecznie w górach na szusowaniu w białym puchu, ale pod palmami. Czy już nie kochamy Bożego Narodzenia tak jak kiedyś? Musi być jakiś inny powód.

Nie wszystkich stać na antypody, ale taki Szczyrk czy czeskie kurorty są w zasięgu kieszeni wielu Polaków. Kantar TNS Polska dla LOT Travel zbadał w zeszłym roku, jakie są preferencje polskich rodzin, jeśli chodzi o spędzanie świąt. Wyniki były zaskakujące. Aż 7 milionów rodaków rzeczywiście wyjechało z domu na święta, a trzy czwarte by tego chciało, ale często brakowało im odwagi (tradycja zobowiązuje) albo brakowało środków. Świąteczna turystyka zyskuje jednak grono wiernych zwolenników. Zwykle korzystają z niej jednak single i młode mobilne rodziny.

W tym roku, co wynika z przeglądu świąteczno-sylwestrowych ofert biur podróży, za 1400-1500 złotych można spędzić tydzień w Egipcie lub Hiszpanii. Boże Narodzenie to najtrudniejszy czas dla osób starszych i na dodatek samotnych, którzy owdowieli albo stracili kontakt z dziećmi. Tych jest, niestety, coraz więcej. - Pobyt w hotelu i zwolnienie z wszelakich obowiązków niejednokrotnie jest ucieczką i wyrwaniem kilku chwil na prawdziwy odpoczynek. Czasem też ucieczka przed obowiązkami świątecznymi spowodowana jest chęcią ograniczenia wizyt świątecznych do minimum i zaszycia się we własnym domu - mówi dr Agnieszka Pasztak-Opiłka z Zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Wigilia dla samotnych

Maria ma 73 lata. Od ponad dwudziestu lat jest rozwódką. W dodatku bez żadnej bliskiej rodziny w okolicy. Przyzwyczaiła się do spędzania samotnych świąt. Nigdy nie przyszło jej do głowy, żeby gdzieś wyjechać. Zresztą emerytury nie ma zbyt wysokiej. - Tak trwało latami. Przygotowywałam skromną kolację wigilijną: zupę grzybową, karpia i makówki. Stawiałam dwa talerze, a opłatkiem łamałam się z równie samotną jak ja koleżanką z odległego miasta w czasie rozmowy telefonicznej. Zawsze płakałyśmy. Miałyśmy umówioną godzinę - opowiada Maria. Potem był oczywiście telewizor, transmisja pasterki, tabletka na sen i jakoś przeżyła do następnego dnia. Ale dwa lata temu coś w niej pękło. Nie chciała już być sama. W Katowicach, gdzie mieszka, organizowana jest Wigilia dla samotnych. - Najpierw tylko podglądałam, jak to wygląda. Wreszcie odważyłam się pójść. Poznałam kilkoro znajomych. Utrzymujemy kontakt. Z jedną z pań co jakiś czas chodzimy do NOSPR-u na koncerty - wyjaśnia i dodaje: - Słyszałam, że w tym roku będzie aż 3 tysiące osób. Podobno potrzeba 600 kg karpia i 500 kg śledzia. Już nie mogę się doczekać tego spotkania. Może im pomogę w przygotowaniach i zostanę wolontariuszką? - zastanawia się Maria.

W dalszej części tekstu poznasz kolejne świąteczne historie Polaków. Jak spędzają święta inni?

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.