Zatańczyć w Lądku-Zdroju

Czytaj dalej
Materiał informacyjny STOWARZYSZENIE KULTURA U ŹRÓDEŁ

Zatańczyć w Lądku-Zdroju

Materiał informacyjny STOWARZYSZENIE KULTURA U ŹRÓDEŁ

23. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej 3 – 10 lipca 2021

Spektakl „No Time with Borderline” Borderline Danza (Włochy)
23. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Taniec w kurorcie

Lądek-Zdrój potrafi zaskoczyć. Niby kurort poznany, a jednak cichy, jak miasteczka, w których czas przystanął. Mnóstwo tutaj lśniących pereł zabytkowej architektury, ale i sporo zaniedbanych obiektów. W sumie miasto, a jednak zatopione w leśnej zieleni. A wreszcie zdrojowa lecznica m.in. narządów ruchu i zarazem miejsce bezprzykładnej promocji aktywności – pasji i sztuki tańca.

Lądek-Zdrój jest miastem tancerzy od 1999 r., kiedy to odbyło się w nim pierwsze „Lądeckie Lato Baletowe”, przemianowane w 2015 r. na Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej. Przez minione 22 lata na deskach wydarzenia wystąpiły teatry tańca i soliści z całego świata, gościli w Lądku-Zdroju wybitni choreografowie, tancerze i promotorzy – wielcy luminarze tańca.

Przez cały ten okres MFT rozwijał się stopniowo, poszukując swej własnej formuły. Nie poddał się nawet koronawirusowi i w swej zeszłorocznej edycji był jedną z pierwszych dużych imprez plenerowych, zorganizowanych na Dolnym Śląsku i w Polsce.

Lądecki festiwal posiada obecnie trwałą strukturę, ugruntowaną doświadczeniem i potrzebami wielbicieli tańca, którzy w nim uczestniczą. MFT to dwie uzupełniające się części: warsztaty taneczne i program artystyczny.

Amatorzy, zawodowcy, wielbiciele

W 2021 r. odbędą się 7-dniowe warsztaty dla 53 grup, które ćwiczyć będą w 35 technikach tańca w 8 salach warsztatowych i na trawnikach Parku Zdrojowego. Pod okiem 20 uznanych pedagogów i choreografów większość grup przygotuje pokazy, które zaprezentowane zostaną podczas festiwalowego Koncertu Finałowego – wspaniałej, widowiskowej gali tańca.

Nie po raz pierwszy, ale w tym roku w sposób wyjątkowo znaczący, MFT wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Pozwala to organizatorom przywrócić w znacznym stopniu jego dynamikę z okresu przed kryzysem kultury, w którym jej świat pogrążył się za sprawą pandemii. W ciągu 6 dni zobaczymy 11 prezentacji (w tym z Polski, Włoch i Szwajcarii): spektakli, etiud i pokazów tańca, które odbędą się na Scenie Głównej festiwalu, ale też w miejscach takich, jak Lądecka Starówka czy Winiarnia Radochowska.

Obok trwałych części MFT, jego organizatorzy corocznie wzbogacają program o nowe elementy: spotkania z ludźmi tańca w nietypowych miejscach, prezentacje filmowe i wystawy plastyczne - w tym roku nie będzie inaczej: pojawią się atrakcje „na żywo”, ale i coś nowego w sieci.

Program MFT 2021

3 lipca 2021 (sobota)

19.30 - Wernisaż wystawy fotograficznej „Lądek- Miasto Tancerzy”, autorstwa Radosława Pietragi i Krzysztofa Szczepańskiego. Miejsce: CK Kalina, ul. Parkowa 25, Lądek-Zdrój.

Wystawy lądczan Radosława Pietragi i Krzysztofa Szczepańskiego, które dokumentują MFT towarzyszą nam od 2015 r.

4 lipca 2021 (niedziela)

20.30 - Balet Młodego Widza „Słowik cesarza” w choreografii Artura Żymełki. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

Występują: Kurara Ushizaka, Małgorzata Timofiejew, Aleksandra Lach, Dominika Woszek, Sara Guarnieri, Artur Żymełka.

5 lipca 2021 (poniedziałek)

19.00 – „Między nami jaskiniowcami” - Cezary Łasiczka przesłuchuje Marka Prętkiego, kierownika Baletu Opery Wrocławskiej. Miejsce: Sala Gotycka „Jaskini Radochowskiej”, Radochów.

Marek Prętki - tancerz, baletmistrz, pedagog baletu, choreograf. Obecnie kierownik baletu Opery Wrocławskiej.

Cezary Łasiczka – popularny dziennikarz Radia TOK FM.

21.30 – Spektakl „Słowo-Ciało-Przestrzeń” autorstwa Cezarego Łasiczki, Joshuy Legge i Piotra Śliwińskiego. Miejsce: „Leśna Scena”, Winiarnia Radochowska, Radochów 8c.

6 lipca 2021 (wtorek)

18.00 - Prezentacja filmowa „Wywiadu z Krzysztofem Pastorem”, dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego - pokaz premierowy w ramach Audiowizualnego Archiwum Tańca. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

19.00 – „Roztańczony Pegaz” - Cezary Łasiczka rozmawia z prof. Piotrem Śliwińskim. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

Piotr Śliwiński - kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

21.30 – Spektakl „No Time With Borderline” - Borderline Danza (Włochy). Reżyseria i choreografia: Gjergj Prevazi. Miejsce: Scena na Tarasach, Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, Lądek-Zdrój.

Tańczą: Luigi Aruta, Adriana Cristiano, Maria Carmela D’Angelo, Antonio Formisano, Jessica Passaro, Giada Ruoppo, Carmen Taddeo, Aurora Convertini, Alessia Muscariello, Cristian Cianciulli.

Borderline Danza powstało w 1998 r. z inicjatywy Claudio Malangone. Borderline Danza prezentuje około 30 przedstawień każdego roku: we Włoszech, na międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach w całej Europie. Siedziba kompanii mieści się w Centro Sociale w Salerno.

7 lipca 2021 (środa)

18.00 - Prezentacja filmowa „Wywiadu z Jackiem Przybyłowiczem”. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

Jacek Przybyłowicz - jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z zespołem tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company. Tańczył w Batscheva Dance Company w spektaklu „Kyr”.

19.00 - „Kto sfałszował taniec?”- Wykład prof. Wojciecha Szafrańskiego. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6.

Prof. Wojciech Szafrański zabierze nas w pełną emocji podróż odsłaniającą tajemnice dzieł sztuki z motywem tańca i tancerzy.

Wojciech Szafrański – profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, rzeczoznawca MKDNiS, ekspert rynku sztuki, historyk prawa, specjalizujący się w zagadnieniach prawno-ekonomicznych obrotu dziełami sztuki.

20.00 - Scena Debiutów, Miejsce: Scena Główna, Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój.

Tradycyjnie jeden z festiwalowych wieczorów poświęcony będzie pokazom debiutujących w ostatnim roku artystom. Zobaczymy etiudy przygotowane przez Szkołę Tańca Coco Dance Center z Brzegu, Zespoły Balbinki i Quest z Legnicy oraz laureatów XI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. B. Kociołkowskiej w Bytomiu (luty 2020).

21.00 – Balet Opery Wrocławskiej w Lądku-Zdroju – prezentacje etiud Baletu Opery Wrocławskiej. Miejsce: Scena Główna, Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój.

Dzięki współpracy MFT z Operą Wrocławską będziemy mogli ujrzeć na deskach naszego wydarzenia tancerzy baletu tej niezwykle ważnej dla życia kulturalnego Dolnego Śląska instytucji.

22.00 - Etiuda „Becoming” - Company Idem (Szwajcaria). Miejsce: Scena główna, Amfiteatr ul. Orla 7.

Choreografia: Clément Bugnon, Matthias Kass. Tańczą: Clément Bugnon, Matthias Kass.

Company Idem założyli w 2011 r. Clément Bugnon i Matthias Kass. Tancerze poznali się podczas treningu tanecznego w słynnej Akademii Baletowej Szkoły im. Johna Cranko w Stuttgarcie. Zadebiutowali jako choreografowie utworem „Idem”, który odniósł natychmiastowy sukces i wystawiany był na wielu europejskich festiwalach.

8 lipca 2021 (czwartek)

18.30 – „Ewa Głowacka” - wspomnienie Sławomira Pietrasa. Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

Sławomir Pietras - z wykształcenia prawnik, z zawodu dyrektor polskich teatrów operowych. Zrealizowano pod jego dyrekcją blisko 300 premier operowych i baletowych. Inicjator, współtwórca przeglądów i festiwali. Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

20.30 – Spektakl „Sen panny Franciszki” – Teatr Antoniny Jakubowskiej. Miejsce: Scena na lądeckim Rynku, Lądek-Zdrój.

Reżyseria i choreografia: Antonina Jakubowska; muzyka na żywo: „Kapela Podwórkowa z Ulicy Hutniczej”

Fabuła i inspiracja muzyczna utworu oparta jest na lwowskiej piosence podwórkowej „Ballada o pannie Franciszce” – historii w stylu „Romeo i Julii”. Mimo dramatyzmu opowieści, przedstawienie jest subtelne w przekazie, dalekie od nowomodnej kultury szoku.

22.00 - Spektakl „Three Ages” - Company Idem (Szwajcaria)

Scena główna, Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój.

Choreografia i reżyseria: Matthias Kass

Asystent choreografia: Clément Bugnon

Muzyka: Szymon Brzóska

Tańczą: Mattia Saracino, Clément Bugnon, Matthias Kass

Inspiracją spektaklu „Three Ages” było przełożenie koncepcji tryptyku ze sztuk wizualnych na taniec. Spektakl składa się z serii solówek, duetów i triów.

9 lipca 2021 (piątek)

19.00 - Wieczór autorski Sławomira Pietrasa - promocja książki „Zaproszenie do tańca”

Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Kolejowa 6, Lądek-Zdrój.

21.30 - Spektakl „Sól Ziemi Czarnej” - Opera Śląska w Bytomiu. Miejsce:

Scena główna, Amfiteatr ul. Orla 7.

Reżyseria i choreografia: Artur Żymełka

Scenografia: Martyna Kander

Muzyka: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Michał Spisak, Stefan Kisielewski, Bolesław Szabelski.

Wykonawcy: soliści i zespół baletowy Opery Śląskiej

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczną dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości.

10 lipca 2021 (sobota)

16.00 - Koncert „Dzieci Dzieciom”. Miejsce: Scena główna, Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Podsumowanie warsztatów tanecznych 23. MFT dla dzieci i młodzieży.

20.00 - Koncert Finałowy „Lądek-Miasto Tancerzy”. Miejsce: Scena główna, Amfiteatr ul. Orla 7, Lądek-Zdrój.

Trzygodzinny koncert prezentujący efekty warsztatów tanecznych 23. MFT. Wielkie święto tańca w Lądku-Zdroju.

Festiwalowe dodatki:

W dniach 4 - 9 lipca 2021 odbędą się otwarte warsztaty ze stretchingu o godz. 9.00 i jogi o godz. 18.30. Miejsce: Park Zdrojowy Jana Pawła II, Lądek-Zdrój.

Audiowizualne Archiwum Tańca Festiwaltanca.pl

Więcej informacji na stronie: www.festiwaltanca.pl

Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/MiedzynarodowyFestiwalTancaLadeckieLatoBaletowe

Materiał informacyjny STOWARZYSZENIE KULTURA U ŹRÓDEŁ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.