Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Zginęli na gilotynie, bo wspierali ubogich

Do wojny Joachim Gürtler ukończył pierwszy rok Śląskiego Seminarium Duchownego. Pisał z więzienia do rodziny z nadzieją, że kiedyś się spotkają. Nie Fot. Archiwum rodzinne Do wojny Joachim Gürtler ukończył pierwszy rok Śląskiego Seminarium Duchownego. Pisał z więzienia do rodziny z nadzieją, że kiedyś się spotkają. Nie wrócił, nie ma jego ciała.
Teresa Semik

To jeden z koszmarów II wojny na Górnym Śląsku. 3 grudnia 1942 roku zostali zgilotynowani: ksiądz Jan Macha, kleryk Joachim Gürtler i Leon Rydrych.

Innych publicznie powieszono, dziesiątki zesłano do więzienia. Tylko dlatego, że wspierali ubogich Polaków, rodziny osób poległych i aresztowanych przez Niemców.

Znali się z parafii św. Józefa w Rudzie (dziś Ruda Śląska). Ks. Jan Macha był tam wikarym. Joachim Gürtler, nim przyszła wojna, ukończył pierwszy rok Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ks. Macha zainicjował zbiórkę datków dla ofiar wojny i zachęcał do tego innych. Gdy akcja dobroczynna rozwinęła się także w sąsiednich miastach i miasteczkach, założył organizację: Opieka Społeczna. Nosiła kryptonim „Konwalia”.

Dość szybko nawiązał z księdzem kontakt Ksawery Lazar, który w Chorzowie współtworzył organizację pod nazwą Siła Zbrojna Polska (SZP). Doszło do scalenia mniejszych organizacji ruchu oporu i kolejnego spotkania Machy z Lazarem. Naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach, Ewa Koj, w uzasadnieniu umorzenia śledztwa w tej sprawie, napisała: „Mając świadomość, że wielu jego kolegów i parafian nie chce poprzestać tylko i wyłącznie na działalności charytatywnej, zdecydował się założoną przez siebie organizację, liczącą coraz więcej członków, podporządkować Sile Zbrojnej Polski - ZWZ. Sam, jako osoba duchowna, utrzymywał się w cieniu, zaś praktyczne kierowanie organizacją zlecił Joachimowi Gürtlerowi”.

Do wojny Joachim Gürtler ukończył pierwszy rok Śląskiego Seminarium Duchownego. Pisał z więzienia do rodziny z nadzieją, że kiedyś się spotkają. Nie
Archiwum rodzinne Ks. Jan Macha z siostrami. Skazany na śmierć za pomoc ludziom biednym.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.